Duben 2009

Kurzy první pomoci

9. dubna 2009 v 22:55 Aktuality

Poloviční slevu nabídl v březnu karlovarský Červený kříž lidem, kteří se rozhodli absolvovat kurz první pomoci. Nabídka byla široká - od základního, čtyřhodinového, až po kurz Zdravotník zotavovacích akcí v délce 40 hodin. Této výjimečné nabídky využilo celkem 149 osob včetně rodičů s dětmi.

K výuce jsme zakoupili novou učební pomůcku - figurínu starého tlustého Freda. Torzo těla s podivným jménem, které je však jeho oficiálním názvem, pomáhá připravit frekventanty, jak reagovat při zástavě srdce u starších a obézních pacientů. Figurína má realistický záklon hlavy pro uvolnění dýchacích cest a lze u ní nastavit simulaci ucpání dýchacích cest nebo dušení.

Podle nejnovějších studií plno lidí usedá za volant svého auta za stresu či úzkosti z toho, zda by při způsobené dopravní nehodě zvládli rychlou první pomoc.Rovněž statistika dětské nehodovosti ukazuje, kolik dětí ročně zemře následkem špatně poskytnuté či vůbec neposkytnuté první pomoci. Budeme-li se alespoň jednou ročně věnovat tomuto tématu, budeme pak lépe zvládat konkrétní nebezpečné situace, které nás mohou kdykoliv potkat.

Přitom stačí tak málo…

Okresní soutěž HMZ 2009

9. dubna 2009 v 22:51 Výuka první pomoci dětí a mládeže

Jaro je dobou mnoha různých akcí. Karlovarský Červený kříž se na základní škole v Tuhnicích prezentoval okresní soutěží hlídek mladých zdravotníků, které se zúčastnilo téměř 60 dětí.

Stejně jako každý rok, i letos bojovaly o vítězství a postup v soutěži zdravotníků. A stejně jako každý rok, i letos se soutěžilo v praktickém provedení první pomoci, obvazové technice a dopravě postižených.

V kategorii mladších žáků zvítězila Stará Role Truhlářská, která získala cenu i mezi staršími žáky. Vítězné hlídky se nyní začnou připravovat na regionální soutěž, která proběhne v Klatovech.

Věcné ceny, diplomy a pamětní listy si ale odnesli všichni soutěžící. Chtěli bychom proto poděkovat sponzorům, kteří to umožnili. Spokojený úsměv dětí prozrazoval, že měly radost.

Věříme, že zážitky, které si děti i dospělí odnášeli, zůstanou v jejich paměti dlouho.