Červenec 2010

Studenti se učili pomáhat

27. července 2010 v 20:50 Uskutečněné akce
Jsou sice prázdniny a jen málokterý středoškolák myslí na učení, to ale neplatí pro deset studentů, kteří se předposlední víkend v červenci zúčastnili školení s názvem Zdravotník junior ČČK.

Akci pro 16-18letou mládež uspořádal karlovarský Červený kříž. Jejím cílem bylo vytvořit základní povědomí o první pomoci v oblasti prevence a práva, naučit a hlavně zautomatizovat obecné zásady první pomoci a účinné postupy vedoucí k záchraně života s ohledem na vlastní bezpečnost. Diskutoval se o rizicích požití většího množství alkoholu, aplikace návykových látek a jiných tématech.
Během výuky se studenti měli možnost seznámit také s řešením aktuálních problémů, například šikany, agresivity a kyberšikany mezi -náctiletými.
Součástí kurzu byla i výstava s názvem Červený kříž 2010. Účastníci se mohli podívat na zdokumentovanou činnost karlovarského Červeného kříže, a bylo se opravdu na co dívat. Na samotný závěr pak bylo připraveno cvičení - záchrana tonoucího z bazénu a praktické zvládnutí diagnostiky stavu vědomí a základních postupů oživování dospělého.
Všichni, kdo se učí zachraňovat druhé, doufají, že své znalosti nikdy nebudou muset použít. Pokud by ale někdy došlo k tomu, že by tito lidé museli zasahovat, zranění by měli velkou šanci na záchranu svého života...

Okresní studijní středisko ČČK Tisová u Nejdku 2010

21. července 2010 v 21:23 Výuka první pomoci dětí a mládeže

Dvacet dětí přijelo v sobotu do Tisové u Nejdku, kde se konalo pětidenní okresní studijní středisko ČČK. Tuto akci připravil karlovarský Červený kříž.
Protože se po celou dobu pobytu teploty držely u třicítky a ubylo oblačnosti a bouřek, děti ocenily především pravidelné návštěvy koupaliště a bazénu. To se hodilo, lektoři je totiž učili základní pravidla a techniky záchrany tonoucích včetně praktického nácviku. Zdůraznili také, že by děti neměly přeceňovat své síly.
Dětem se také věnovali hasiči a záchranáři, malí účastníci tak mohli obdivovat přístrojové vybavení, které ke své práci integrovaný záchranný systém potřebuje. Během svého pobytu se děti mohly těšit také na zábavné programy a soutěže, jejichž vítězové obdrželi spoustu zajímavých cen.
Cílem bylo naučit děti rozpoznávat modelové situace, reagovat na ně a řešit je. Naučily se obecné zásady první pomoci a účinné postupy, díky kterým mohou zachránit život, aniž by se vystavily nebezpečí. Na závěr všichni účastníci předvedli rutinní dovednosti v provádění život zachraňujících úkonů.