Duben 2011

Okresní kolo Hlídek mladých zdravotníků 2011

25. dubna 2011 v 18:13 Uskutečněné akce
V úterý 19. dubna 2011 proběhlo na základní škole v Tuhnicích okresní kolo soutěže Hlídek mladých zdravotníků. Nejlepší týmy v každé ze dvou kategorií postoupily do krajské soutěže, kterou v květnu hostí Plzeň.

Soutěž probíhala ve dvou částech, teoretické a praktické. V té praktické části družstva předvedla poskytnutí první pomoci na konkrétní modelové situaci, například kardiopulmonální resuscitaci nebo při popáleninách.
Úkoly pro soutěžící týmy vycházely z běžných životních situací. Rozhodčí při hodnocení vyžadovali precizní ošetření daných zranění. Díky tomu výborně fungovala zpětná vazba - soutěžící po ukončení výkonu okamžitě věděli, jakých chyb se dopustili a za co jim byly strženy body.
Nejlepší družstva z prvních a druhých stupňů základních škol postupují do krajského kola Hlídek mladých zdravotníků, které proběhne 21. května 2011 v Plzni. V kategorii I. stupeň ZŠ zvítězila Stará Role Truhlářská a v kategorii II. stupeň uspěla ZŠ Karlovy Vary Poštovní .
S pocitem dobře odvedeného výkonu, který závěrem ohodnotila hlavní rozhodčí soutěže, však odjížděli všichni soutěžící. Odměnou jim byly ceny pro všechny, takže se nikdo nevracel domů s prázdnou.

Český červený kříž učil první pomoc zážitkovou formou

2. dubna 2011 v 18:35 Aktuality
Spojit zajímavé s užitečným se podařilo karlovarskému Červenému kříži, který v minulých dnech zorganizoval další z kurzů první pomoci. Na něm se necelá dvacítka pedagogů učila zachraňovat životy - a určitě se přitom nenudila.

Červený kříž nabízí několik variant kurzů a záleží na každém člověku, v jakém rozsahu ho chce absolvovat. Nejvíce žádaný je kurz trvající 4 hodiny s interaktivní formou výuky.

Necelá dvacítka pedagogů této nabídky využila a prošla jak teorií, tak nácvikem praxe, který byl podaný zážitkovou formou. Při nácviku se použila metoda maskování, která umožnila simulovat jednotlivá zranění velmi reálně. Následovalo samotné sehrání simulace a poté rozbor a zhodnocení simulace. Lektor hodnotil postup účastníků, jak ošetřovali, zda nezapomněli zavolat záchrannou službu a další věci, o kterých poté mohli všichni diskutovat.

Znovu se ukázalo, že teorie je základem pro praxi a že se bez ní nelze obejít. Asi nikdo z účastníků si nepřál, aby si své nové znalosti mohl vyzkoušet doopravdy. Pokud to ale bude nutné, mohou získané znalosti zachránit život.