Březen 2012

Okresní studijní středisko 2012

2. března 2012 v 21:26 Výuka první pomoci dětí a mládeže
Týdenní akce pro děti ve věku od 8 do 15 let se tentokrát uskutečnila v penzionu Kukačka v Tisové u Nejdku. Při organizování tábora se sice jeho pořadatelé potýkali s určitými finančními potížemi, karlovarskému Červenému kříži se ale nakonec podařilo tábor zajistit v něčem dokonce lépe než loni. Pochvalu zasloužila například výborná strava zajištěná po celý den, především bohaté snídaně ve formě švédského stolu.

Tábora se účastnilo 20 dětí, které obsadily dvou- a třílůžkové pokoje penzionu Kukačka. Výuka první pomoci se odehrávala v dopoledních hodinách a děti se v průběhu akce naučily, jak se chovat v krizových situacích, při živelných pohromách, při autonehodách nebo jak se orientovat v terénu. Že to děti baví, bylo poznat i z jejich otázek. Při výuce se používaly simulace reálných poranění, pobyt malým účastníkům navíc zpestřily i jiné aktivity, a jeden den byl věnován celodennímu výletu.

Také večerní program byl zajímavý, od besedy s ředitelkou Oblastního spolku ČČK Věrou Sládkovou přes známou pingpongovou "obíhačku" nebo turnaj v "holanďanech" až po závěrečnou diskotéku, kterou si děti samy uspořádaly. Mnohdy se zábava protáhla déle, než bylo plánováno, a to byla vlastně hlavní starost vedoucích, protože jinak vše proběhlo bez komplikací. Celodenní program byl vyhodnocován na večerních setkáních, kde byli ti nejúspěšnější odměňováni diplomy a laskominami.

Se stejnými otázkami jako loni byla na závěr studijního střediska rozdána anonymní anketa, jejíž výsledek byl jednoznačný: 20 dětí z 20 zatrhlo "Akce se mi líbila", a také při čtení dalších odpovědí se organizátoři z Červeného kříže ujistili, že jejich svěřenci budou odjíždět spokojeni. O tom také vypovídá vícekrát opakované přání, aby pobyt byl delší.

Otázka, zda by OS ČČK K. Vary měl pořádat studijní středisko i v roce 2013, má tedy z pohledu dětí jedinou odpověď: Ano!

(Foto viz. galerie)