Říjen 2012

Dokážete oživit člověka? Lidé v Nejdku si to mohli vyzkoušet

14. října 2012 v 21:30 Uskutečněné akce

Jako každý rok, i letos se Červený kříž v Karlových Varech snaží šířit osvětu ve znalosti první pomoci. Zatím poslední akcí pro veřejnost byl zajímavý program během Dne otevřených dveří firmy WITTE v Nejdku.

Karlovarský Červený kříž pro návštěvníky připravil lákavé "atrakce" - každý z příchozích si mohl vyzkoušet oživování na různých typech figurín, mohl se projít s použitím opileckých brýlí D.W.Eyes (lidé s nimi zažívají deformaci vidění, ztrátu rovnováhy a nedostatek ovládání, které dělá opilé řidiče tak nebezpečné) nebo si vyzkoušet záchranu při dušení pomocí tzv. Heimlichova manévru na Act+Fast™ trenažéru.

Návštěvníci si mohli také vyzkoušet ošetření poraněných osob při simulované autonehodě dvou automobilů nebo se nechat provést jednotlivými kroky od zajištění automobilu až po ošetření zraněných osob.

Nenudily se ani děti, které měly zájem hlavně o maskování drobných poranění. Jejich rodiče čekání využili k získání informací o tom, jak funguje ošacovací středisko v Karlových Varech, o dárcovství krve, případně si nechali zdarma změřit krevní tlak. Od stánku odcházeli s upomínkovými předměty - příručkami první pomoci, balónky, propiskami, reflexními vestami a kupóny na slevu 100 Kč z ceny kurzu, které pořádá OS ČČK v Karlových Varech.

Věříme, že kromě těchto suvenýrů si návštěvníci odnesli i to nejdůležitější: ujištění, že každý je schopen první pomoc poskytnout. Akce tak snad splnila svůj účel a rádi ji opět zopakujeme. Když jsme porovnali, s jakými znalostmi lidé k našemu stánku přicházeli a s jakými znalostmi odcházeli, je nám jasné, že pořádat takové akce má smysl.

První pomoc při dopravní nehodě

7. října 2012 v 21:42 Nabídka
V současné době, kdykoli se člověk podívá na večerní zprávy nebo otevře denní tisk, tak narazí na zprávy o dopravních nehodách. Kolik nehod se stalo jen během letošních letních prázdnin. Mnohem častěji má člověk pocit, že se ho to více a více týká, protože to nejsou zprávy z jiné země, ale z našeho města, vedlejší vesnice, školy..Nejsou to vždy zcela neznámé osoby, ale jsou to lidé, které jsme potkávali, které známe a tím více se nás samotných daná zpráva dotýká..

Touto zprávou nechceme strašit, chceme jen zdůraznit, že neovlivníme, zda se v dané situaci naskytneme tím, že půjdeme po správné straně silnice, že budeme dostatečně osvětleni na jízdním kole ani tím, že budeme dodržovat silniční pravidla. Jmenovanými a dalšími opatřeními děláme maximum pro to, abychom v bezpečí došli/dojeli, ale i tak nás může potkat krizová situace, kdy budeme muset znalosti první pomoci použít. Kdy musíme i přes všechny vnitřní emoce udržet chladnou hlavu a udělat maximum pro záchranu života.

Existuje řada publikací, webových stránek a dalších bezplatných zdrojů, kde si každý může přečíst/shlédnout postup při poskytování první pomoci. My Vám nabízíme kurz, kde Vám akreditovaný lektor - záchranář pomůže se co nejlépe připravit, abyste pokud se naskytnete v takové situaci byly schopni co nejlépe jednat a tím co nejvíce pomoci zraněné osobě. Pokud si nejste jisti, zda volat na číslo 155 nebo 112, pokud si nejste jisti, kdy zraněného vyprošťovat z auta a kdy raději ne, a další dotazy, tak právě Vás a Vaše spolupracovníky zveme na náš kurz první pomoci, který je tentokrát věnován tématu První pomoc při dopravní nehodě (automobily, motocykly, jízdní kola, chodci)


První pomoc při dopravní nehodě (automobily, motocykly, jízdní kola, chodci)

(tato akce není akreditována v rámci DVPP MŠMT)

1. První pomoc při dopravní nehodě

a) jak postupovat při dopravní nehodě od A do Z

b) postup - co udělat první a co dále a v jakém pořadí

c) jak zajistit místo nehody

d) kdy volat záchranku

e) kdy vyprošťovat zraněné z auta

f) jak bezpečně postupovat při vyproštění a přenášení zraněných

g) úrazy typické pro autonehody - jak poznat a první pomoc posádce automobilu a dalším účastníkům dopravní nehody - motorkář, chodec, cyklista


2. Jak efektivně přivolat první pomoc

a) kdy volat

b) 155 nebo 112

3. Rozdíly v první pomoci děti / dospělí

4. Autolékárnička a vybavení lékárniček

5. Zástava oběhu a dechu- účinná resuscitace

a) jak jednoduše, rychle a správně poznat bezvědomí se zástavou dechu a bez zástavy

dechu

b) uvolnění dýchacích cest

c) nové postupy v dýchání z plic do plic a při srdeční masáži

d) správné zásady a nejčastější chyby při oživování

e) resuscitace - co dělat do příjezdu záchranné služby


Praktická část

a) resuscitace - oživování, nácvik na elektronickém resuscitačním modelu s kontrolou

účinnosti postupu

b) vyprošťování- efektivní vyprošťování a přenášení raněných např. při autonehodě,

c) manipulace s bezvládným tělem

d) krvácení - jak zastavit krvácení správně a rychle
Cíl :

Cílem semináře je seznámit účastníky s doporučenými postupy chování při krizových situacích na komunikaci a ostatních dopravních cestách. Seznámit s nejzákladnějšími postupy poskytování první pomoci, orientaci ve složkách záchranného integrovaného systému, jejich přivolání a spolupráci s nimi.


Technická pomoc při dopravní nehodě, ochrana zdraví, využití zdravotnického vybavení autolékárničky včetně praktického nácviku, vyproštění raněných včetně sejmutí přilby motocyklistovi.


Nabízené termín :


25.10. 9:00-12:00


25.10. 13:00 - 16:00


30.10. 9:00-12:00


30.10. 13:00 - 16:00Mezní termín pro přihlášení:

16.10.2012


Místo konání :

Učebna OS ČČK Kollárova 17, Karlovy Vary


Lektor :

Jaroslav Kaňka, záchranář, akreditovaný lektor první pomoci


Cena :

400,- Kč / osoba


Školení bude vedeno interaktivní formou, účastníci budou zapojováni do výkladu poznatků, budou mít prostor pro diskuzi a prezentaci vlastních zkušeností z praxe. Důležité informace dostanou také písemnou formou.

Světový den první pomoci: První pomoc - šance pro život

7. října 2012 v 19:38 Aktuality

Osmého září si lidé ve všech zemích tradičně připomínají Světový den první pomoci. I my jsme se připojili a pod heslem První pomoc - šance pro život jsme seznámili širokou veřejnost s ukázkami nových postupů laické první pomoci při ošetřování úrazů nejen při dopravní nehodě.

Ti, kteří na akci dorazili, mohli vidět na vlastní oči například resuscitaci - oživovalo se na elektronickém resuscitačním modelu s kontrolou účinnosti postupu. Přítomní se také dozvěděli rady, jak používat vybavení autolékárniček a domácích či firemních lékárniček. Závěr patřil efektivnímu vyprošťování a přenášení raněných při autonehodě.

Každý účastník - a byli mezi nimi i děti a senioři - si odnášel jako upomínku na tento den laminovanou kartičku s nejdůležitějšími kroky k záchraně života.